Keltská háčková harfa

Nástroj jen pro vyvolené nebo pro každého?

Keltská háčková harfa nebo také folková či lidová harfa je překvapivě dostupný nástroj jak finančně tak svou (ne)náročností na hru.

Také jste si mysleli, že pro hraní na harfu potřebujete výjimečný hudební talent a k pořízení nástroje musíte žádat o hypotéku?

Toto je rozšířený názor, který není daleko od pravdy, ale platí jen pro pedálovou (orchestrální) harfu. Ta stojí stovky tisíc až dva miliony a kromě 40 strun musíte oběma nohami ovládat 7 pedálů, každý se 3 polohami k přelaďování strun.

Keltská háčková harfa naproti tomu stojí obdobně jako běžné klasické nástroje kvalitní výroby, tzn. desítky tisíc a hra na ni vůbec není tak náročná, jak se může zdát.

Začátečník si myslí, že hra na harfu musí být těžká, protože harfa obsahuje hodně strun. Opak je pravdou. Já osobně si myslím, že alespoň v začátcích je harfa jednodušší než kytara. Harfa je tak velmi vhodný nástroj i pro dospělého začátečníka (což radostně potvrzuji vlastním příkladem).

 

Jednoduchost a zároveň genialita spočívá v tom, že sice máte 20-40 strun, ale jedna struna hraje jen jeden tón. Naproti tomu na kytaře máte pouze 6 strun, ale na každou můžete hrát cca 20 různých tónů, což přináší výzvu v podobě mnoha kombinací prstokladů.

Navíc harfa má krásně celou tóninu rozloženou před Vašimi zraky a ještě má barevně odlišené struny (červené C a černé nebo modré F), orientace je tedy velmi snadná.

Jak funguje háčková harfa?

Zázrak háčkové harfy spočívá v tom, že je to podobně jako kalimba nástroj v jedné tónině, která se ale dá měnit.

To přináší obrovské zjednodušení hry, které ocení nejen začátečník. Ať už zahrajete za sebou jakýkoliv tón, tak to vždy bude ladit, protože všechny struny patří do stejné tóniny. Pouhé sklouznutí po všech strunách vytvoří ten známý pohádkový zvuk.

Mít však pouze jednu tóninu může být omezující. A tady přichází na řadu systém „háčků“ jinak řečeno „přelaďováků“.

Posunutím háčku do horní polohy přeladíte strunu přesně o půltón. Před hrou si tedy vyberete tóninu, podle ní „nacvakáte háčky“ a pak už máte nástroj v jednoduchosti této jedné vybrané tóniny.

Technika hry

Háčková harfa je lehce opřena o hráčovo pravé rameno. Používají se všechny prsty kromě malíčků. Levá ruka se pohybuje v dolní části harfy, hraje tak basový/harmonický doprovod a pravá pak hraje melodii od středu nahoru.

Druhy hudby

Na háčkovou harfu můžete hrát v podstatě jakoukoliv hudbu. Je to nástroj vhodný jak pro muzikoterapeuty, laické hudební nadšence nebo i profesionální hudebníky hrající různé žánry.

Určité omezení tady však je. Háčky je možné přelaďovat struny i přímo při hře, logicky však nemůžete v jednu chvíli stejnou rukou přelaďovat i hrát – proto byla vynalezena pedálová harfa, kdy změnu ladění provedete nohou.

Aranžmá skladeb se však dá různě zjednodušovat a tak si na háčkovou harfu zahrajete i složitější klasickou hudbu. Pravou rukou hrajete melodii a ve stejnou chvíli můžete levou rukou pomocí háčku přelaďovat strunu.

Comments are closed.