Z(a)tracená česká harfa?

Háčková harfa, někdo říká keltská, ale možná bychom měli říkat česká lidová harfa!

Tato harfa, kterou nadšeně vyrábím, hraji na ni a šířím ji do světa byla kdysi našim lidovým nástrojem, který se zdá, byl poměrně rozšířený. Jen K.H.Mácha o ní píše snad v 20 básních.

Čeští kočovní harfeníci zcestovali celý svět v době, kdy ne že nebyl facebook, ale ona nebyla pořádně ani železnice! Byly časy, kdy v českém harfovém městu Nechanicích učitel Malý nestíhal zaučovat děti do hry a truhlář Eben (nebo Erben?) nestíhal vyrábět nové harfy…

A pak se stalo…

…hon na harfové čarodejnice…

A háčková harfa byla doslova zatracena a na půl století zmizela z vlasti, která ji možná dokonce přivedla na svět! Začala být spojována s něčím podřadným, ba dokonce nízkým. Chápete to? Harfa!

Na přelomu tisíciletí je háčková harfa znovu objevována a pomalu se začíná vracet i do jedné ze svých kolébek – země České. 

Uběhne 20let. Milující harfové učitelky udělají obrovský kus práce, harfa se vyučuje asi na 50 ZUŠ. To je ale “jen” asi 10% ze všech škol. A nejen laická, ale i hudebně profesionální veřejnost stále zná jen pedálovou harfu a její pověst nedostupného nástroje.

Pak se ale zažehne harfový plamen v mladém výrobci malých nástrojů a…

A on se stane výrobcem háčkové harfy! Hráčem na háčkovou harfu! A vrcholně nadšeným šiřitelem tohoto skvostu, s kterým má náš národ tak podivuhodnou historii.

V přednášce o ?české? háčkové harfě se dozvíte:
* co za divné události se to staly, že taková vznešenost zmizela z našeho kraje
* že vůbec existuje harfa, na kterou může hrát každý
* jaké je poselství nejen rezonančního smrku
* co obnáší ruční výroba harfy z místních dřevin a jak to vypadá uvnitř stromu
…a také si samozřejmě poslechnete tento ušlechtilý nástroj v různých hudebních žánrech a možná zbude i čas, abyste si sami zahráli!

Délka programu: 1-2h
Počet účastníků: dle kapacity místa
Vhodné pro: dospělé, ale uvažujeme i o variantě pro děti

Comments are closed.