Kalimby

“Kalimba – nástroj pro dětské duše… jakéhokoliv věku!” 

Tento jemný melodický nástroj je pro úplné hudební začátečníky, hravé nadšence, ale také muzikoterapeuty a profi hudebníky.

Velkou výhodou kalimby je velikost, resp. maličkost a jednoduchá technika hry.

Je to batůžkový/kapesní nástroj, který můžete brát všude s sebou! Ať už zrovna čekáte na autobusové zastávce, nebo jdete na výšlap do přírody, vezměte si harmonii na cesty!

Hraní je velmi snadné. Držíte ji ve dlaních a nehty palců brnkáte po lamelách a tak tvoříte krásné čisté tóny. Bojíte se hudební teorie a tzv. půltónů? Kalimbě s pentatonickým laděním nemusíte vůbec rozumět – dokonce náhodné brnkání zní krásně. I přes nulové hudební zkušenosti tak zažijete krásu a radost z tvoření hudby!

Na stranu druhou tu máme možnost diatonického ladění a hraní akordů. Na své si tedy přijdou i zkušenější hudebníci, kteří mohou využívat pokročilejší techniky hry.

 

Celá galerie zde.

Kalimby jsou také vzácné svým “vibračním působením”. Ve dlaních držíte masivní ozvučnou desku, která při hraní velmi příjemně vibruje. Doslova tak cítíte vlastní hudbu.
Toto a ještě čistota nezkreslených tónů je vlastnost kalimb na ozvučné desce bez rezonanční komory – proto také vyrábím tento druh. Někdy je však potřeba i vyšší hlasitost a tak vyvíjím už i kalimby s rezonační komorou.

Spíše než “výrobou” je mi bližší se zabývat “uměleckou tvorbou”. Ke každému kousku dřeva tak přistupuji jako k živému materiálu, který si zaslouží, abych jej vnímal citem. A tak vznikají opravdu různorodé a jedinečné kalimby.

Pro lepší představu si pusťte video o výrobě osobní kalimby na přání. Taková práce, kdy mohu tvorbu směřovat přímo pro Vás, je pro mne opravdovým potěšením.

A tak hrajme na kalimby a těšme sebe i své okolí!

Comments are closed.