Jak naladit kalimbu?

Máte doma kalimbu a po návštěvě malého synovce se Vám zdá nějak rozladěná? Po delší přestávce se chcete vrátit do hraní na kalimbu, ale ta nehraje úplně čistě? Možná, že Váš nástroj potřebuje naladit… Tento článek Vám napoví, co všechno potřebujete k ladění kalimby a jak tento nástroj naladit doma. Dejte vědět, zda jste to zvládli!

Proč kalimbu ladit?

Proto, aby dobře zněla. Možná Vám nevadí, že kalimba není perfektně naladěná. Možná neslyšíte, aby Vaše kalimba hrála nějak špatně – možná nemáte tak citlivý sluch. Vězte ale, že se sluch otevírá a zlepšuje tím, že posloucháte dobře naladěný nástroj… Proto by Vaše kalimba měla být v dobré kondici.

Jak poznat, že je potřeba naladit kalimbu?

Jestli neslyšíte uchem, tak “poslechněte” pomoci mobilu. Stáhněte si ladičku a překontrolujte s ní všechny lamely Vaši kalimby. Na barevné ose, ladička Vám ukáže jestli daný tón je naladěný správně, je výš nebo níž. 

Jak často je potřeba ladit?

To záleží, jak kvalitní kalimbu vlastníte, jak často a jakým způsobem hrajete. Ze zkušenosti našich zákazníků, kalimby Harmonie Zvuku drží ladění v řádech měsíců až roků. Stává se ale, že někdo hraje často a intenzivně mačká lamely a tak nástroj rozladí rychleji.

Zvládnete naladit kalimbu sami?

Ano, s pomoci tohoto článku nebo Tomova videa dokážete naladit jakoukoliv kalimbu. Tento článek je napsán právě na základě návodu “Jak naladit kalimbu – jakoukoliv !” na našem YT kanále.

Trocha teorie

Název stupnice je odvozen od základního (prvního) tónu dané stupnice (C-dur je durová stupnice, která začíná tónem C). Jako příklad uveďme: C D E F G A H – je to základní C-durová diatonická stupnice (obsahuje dva půltóny). První tón je nejnižší, poslední nejvyšší. 

Aby jste poskládali další stupnice je potřeba občas použít # a ♭, které mění tón o polovinu. Do detailů nebudeme zabrouzdávat, jen jsem chtěla naznačit, proč na Vaši kalimbě některé tóny budou mít kromě písmenek i ty zvláštní značky.

hudební teorie

# zvyšuje tón, ♭ snižuje tón (C# = D♭,  G# = A♭ atd)

Jestli v seznamu tónů máte tóny s #, ale ladička Vám ukazuje jen ♭, tak podle této informace dokážete si vyložit, který tón potřebujete vidět na displeji.

Další zvláštností je, že tón H, v zahraničí se zapisuje často jako tón B.

 

Co je k ladění potřebujeme?

  • Kalimbu
  • Ladící kladívko (poslouží i kleště)
  • Kartičku s tóny (čísla u tónů napovídají, ve které oktávě se pohybujete)
  • Chromatickou ladičku (aplikaci do mobilu: android – DaTuner, apple – TunerT1)

 

Jak naladit kalimbu?

Zahrejte nejhlubší tón kalimby (u naších kalimb prostřední) a zkontrolujte podle kartičky jestli je to ten správný a jestli je dobře naladěný (aplikace Vám ukáže zelený tón).

Pokud tón je ukázan žlutě nebo červeně, koukněte na čísla, jaké ukazuje.

-XX centů – je potřeba lamelu poťukat nahoru (aby zkrátit lamelu a tím zvýšit tón)

+XX centů – je potřeba lamelu poťukat dolů (aby prodloužit lamelu a tím snížit tón)

Čím je vyšší číslo, tím víc je rozladěný tón. Klidně v takovým případě poťukejte lamelu vícekrát po sobě a následně zkontrolujte, zda jste dosáhli správné výšky.

Používejte kartičku, aby jste si neoťukali kalimbu – podložte ji pod lamely, na stranu, kde budete zrovna ťukat.

Stejně postupujte se všemi dalšími tóny.

Na konec si ještě jednou projděte všechny tóny.

Už máte jasno v tom, jak naladit kalimbu? Jestli s popisem si nejste jistí v postupu, podívejte na názornou ukázku tady (přip. i na část “další otázky” pod článkem).

Naladěno? Pomohl Vám článek nebo naše video? Napište nám komentář na YouTube nebo zprávu na email info@harmoniezvuku.cz. Každá zpětná vazba nám dává informaci, že to co děláme, pomáhá ostatním.

Nemáte co ladit? Objednejte tu pravou (třeba zrovna ořechovou) kalimbu od nás tady. Top kvalita po všech stránkách garantována ♥

Chcete vědět o nových článcích na webu? Přihlaste se k odběru našeho Obšťastníku Harmonie Zvuku, který posíláme dvakrát do měsíce.

Další otázky:

Musím povolit šroubky při ladění?

Ne, kalimba se lépe ladí, když jsou šroubky dobře dotažené. Může se stát, že v průběhu času se šroubky na Vaši kalimbě mírně povolí. Je dobře je jemně, s citem dotáhnout před laděním nástroje.

Co mám udělat, když mi ladička ukazuje nějaké divné tóny?

Pokud ladička nechytá správně tón, můžete kalimbu položit na stůl. Deska zvýrazní vibrace a ladička nejspíš lépe chytne základní tón, který potřebujete k ladění kalimby.

Comments are closed.