Tónové trubice (energy chime)

Tónové trubice, anglicky známé jako energy chime, jsou velmi specifický nástroj, který zněním může připomínat tibetské mísy, jejich působení je však poněkud jiné.

Vynikají silnou čistou vibrací jednoho perfektně vyladěného tónu. Celý nástroj tvoří sestava tří trubic durového nebo mollového akordu. Podstatou však není pouhé znění tónů, ale působení ve zprostředkování mužských (durový akord) a ženských (mollový) ctností. To je zakotveno v symbolice použitého čistého ladění, materiálech a způsobu výroby.

 

V seznamu videí můžete poslechnout mužské, ženské i společné znění.

Vhodné použití tohoto nástroje je pro muzikoterapii, rozjímání/meditace nebo např. naladění a vyčištění prostoru před seminářem. Dozvuk je cca od 30 vteřin až přes 1 minutu.

Část trubic v akordu má dvojí ladění, které podle potřeby mění charakteristiku zvuku a  jeho působení. K vibraci trubice se přidává vyladěná vzduchová komora, která funguje jako přirozený rezonátor.  Výsledek mého bádání a cítění je pak kombinace jedno a dvoj-ladění pro různé potřeby mužského a ženského akordu.

I přesto, že se jedná o durový a mollový akord, tak specialitou tónových trubic je, že oba akordy mohou spolu nejen znít, ale také vytvářet nádherou harmonii. Vzájemně se podporují ve společném a přitom se krásně doplňují v tom různém. Kéž bychom to také tak uměli v mužsko-ženském působení!

Pro první výrobní sady byl zvolen “zemitý” ořech pro mužské a světlý javor pro ženské trubice. To se může měnit podle dostupnosti dřevin, vždy však bude snaha o vyjádření různého, ale doplňujícího se působení.

Comments are closed.