Flétnohry

Jeden ze Zákonů života je rezonance, neboli stejnorodost. Je dáno, že stejnorodé se podporuje, zesiluje a jinorodé se ruší, oslabuje.

Ťuknutím do trubky rozezníme frekvenci danou vibrací materiálu. Každá trubka pak ještě obsahuje vnitřní prostor – vzduchový válec. Ten má také svou frekvenci, kterou je možné ladit.
Cílem ladění “frekvence vzduchu” je dostat ji na úroveň frekvence kovu, aby se vzájemně podporovaly. Takto je pak vytvořena “se sebou rezonující” zvonkohra.


Celá galerie zde.

Nápad na ladění vzduchového válce vzešel od jednoho výrobce experimentálních hudebních nástrojů. Systém jak toho dosáhnout jsem si však musel vyvinout sám. S úsměvem s mou drahou polovičkou vzpomínáme na první vyladěné “flétny”. Netuším kolik hodin mi to vzalo, odhadem jedna trubka více než v současné době výroba celé flétnohry. Po dokončení jsem konstatoval, že tohle už “nikdy”. Takové nikdy samozřejmě vždy vydrží maximálně nějaký týden a je velmi rychle vystřídáno nadšením z úspěchu vzniklé nádhery a touhou vytvoření dalšího kousku radosti.

Ladění a konkrétní stupnice mohou být v podstatě jakékoliv, pokud nebudete mít vlastní speciální přání, tak používám čínskou pentatoniku a ladění Souvislostí.

Comments are closed.