Proč stojí za to mít doma alespoň jednu kalimbu?

Pokud kalimbu máte, tak nejspíš víte proč. Jestli o tomto nástroji nevíte, nebo o něm uvažujete, následující řádky Vám dají spoustu argumentů proč kalimbu pořídit a několik nápadů, jak s ní pak “pracovat” a hrát. Vůbec bych se nedivila, jestli potom si řeknete “Jak je to možné, že ještě to nemám doma?!” 🤔

🎶Protože může na ní hrát každý a přitom je to příjemné i pro ostatní

Kalimba je jemný nástroj s poměrně tichým zvukem. Dá se na ní hrát i dynamicky, používat zesilovač pro koncertní hraní, ale klidně můžete vložit ji do rukou svých ratolesti a nemít obavy, že Vám z toho praskne hlava.

Kalimba se vyjímá jednoduchou technikou hry. Není potřeba mít jakékoliv předchozí zkušenosti či talent, aby zněla libě. Je skvělým nástrojem pro děti na tříbení pocitu harmonie, pro dospělé na chvilky relaxu či seniory a lidi po úrazech, kteří potřebují povzbudit jemnou motoriku.

🎶Protože si s ní odpočinete

Hra na kalimbu může být skvělou záminkou pro chvilku zklidnění. V moderním hektickém světě potřebujeme si občas udělat okolo sebe pomyslnou bublinu, skrýt se před vnějšími vlivy a načerpat sílu, kterou ztrácíme denními zkouškami. Taková psychická hygiena by měla být naši povinnosti a běžně vyučovanou strategii, abychom dokázali s chuti fungovat v práci a rodině. Kalimba nabízí pomoc pro vypnutí hlavy, kdy jednoduše necháme naše prsty hladit lamely a zaposloucháme se do jednotlivých tónů. Když si věnujete 5 minut s kalimbou denně, zaručeně snadněji nastolíte Vaši vnitřní harmonii a budete mít víc energii pro své projekty a povinnosti.

🎶Protože prožijete hodnotný společný čas

Na kalimbu můžete hrát o samotě, ale tento nástroj patří za mne do skupiny způsobů, jak trávit čas spolu. Partneři, (pra)rodiče s dětmi, celá rodina může zařadit kalimbu do svého zásobníku rychlých nápadů na společný čas. Můžete se střídat v hraní, hrát na několik kalimb zárověň, nebo s dalšími nástroji. Poslouchat, hádat tóny, zpívat, skládat písně… Nechte fantázii plynout. Kalimba je skvělá na improvizaci, tak budete nejen spolu trávit čas, ale i tvořit krásu a radost.

🎶Protože to pomůže Vaši jemné motorice

Díky přenášení vibraci na dřevěnou základnu, hra na kalimbu se stává masáží pro dlaně, potažmo celé tělo. Kalimbou můžete pomáhat svému dítěti, aby jeho prstíčky získávaly ten správný um. Seniorům či osobám po úrazu, hra na kalimbu pomůže vrátit funkční pohyby. A nebudeme si nalhávat, že mnozí z nás už se nehýbají, jak to tělo potřebuje, tak s kalimbou můžete pomoct alespoň dlaním, nebo se motivovat k dalšímu pohybu…

🎶Protože získáte společníka na výlety

Kalimba svou velikosti a váhou se hravě vleze do batohu, kabelky a pokud byste měli větší kapsu, tak i do ni. A díky tomu můžete zahrát oblíbenému stromů, milému potůčku nebo pozdravit širé okolí z vysokého kopce.

🎶Protože je to neotřelá dovednost

Přiznejme si, kluk s kytarou a zpěvem na rtech dokáže rozbušit dívčí srdce. A holkám to také náramně sluší! Ale tahat kytaru všude se sebou není praktická záležitost. A také – kytaru každý dávno zná. Ale kalimba? Ta se vleze do kapsy, vypadá zajímavě, krásně zní a také může doprovázet písně! Kalimba ještě není tolik vidět a proto může být zajímavým prvkem, jak pro školáky, tak i partu dospělých. A navíc je známo, že každá nová schopnost aktivuje mozek a předchází jeho stárnutí. Přijde mi to velmi příjemná forma cvičení těch myslících závitů 🙂


Tak jdeme do toho!

Zaujal Vás článek? Naplánujte si čas s kalimbou. Nejlépe pravidelně, ať Vám hra na ní jde pořád lépe a dává Vám větší radost. 

Nemáte ještě svoji kalimbu? Nezoufejte. Vyrábíme ty nejkrásnější kalimby široko daleko. Můžete si vybrat na našem eshopu, nebo objednat nástroj na míru. S jakýmkoliv dotazem se můžete obrátit přímo na nás: info@harmoniezvuku.cz.

A jestli Vás zaujala naše tvorba, zůstaňte s námi ve spojení. Vedeme fb stránku Harmonie Zvuku, kde se můžete přidat k fanouškům. A dvakrát do měsíce posíláme Obšťastník Harmonie Zvuku, kam přednostně servírujeme nové články, čerstvé nástroje na eshopu a plánované akce. Jestli chcete být mezi prvními, kteří si mohou rezervovat místo, koupit nástroj nebo se dozvědět nové věci o hudbě, životě a nástrojích, přihlaste se tudy. Děkujeme za Vaši přízeň!

 

Comments are closed.