Ohlédneme se za akci, pro kterou jakkoliv barvitý popisek nevykreslí to, co jsme prožívali na scéně a za ní. Koukněte, o čem jsme se bavili a co slyšeli, aby jste se správně navnadili až… Z(a)tracená česká harfa přijede do Vašeho města 😉
O čem je řeč?
Z(a)tracená česká harfa je poutavé představení plné zvratů a vtipných příhod z dějin českého lidového harfenictví a současnosti výroby hudebních nástrojů v malé dílničce na Moravě. Sám nadšený Tomáš Jarošek – dospělý začátečník ve hře na tento krásný nástroj a jeho výrobce – doprovází děj hudbou různých žánrů.
Nedávno bylo nám ctí zrealizovat toto představení v laskavém prostředí Centra pohybu v Olomouci, kde jsme se zasmáli, zasnili a získali nové srdce nadšené do harfy!
Co zaujalo účastníky?
Každý našel tam svoji stať, která nim pohnula nejsilněji. Nezapomenu, jak jedná žena nám se slzami v očích děkovala, že mluvíme o tak důležitých tématech.
Ono totiž Z(a)tracená česká harfa není o zábavným převyprávění historek vandrovních harfeníků. I když je to podstatná a překvapivá část celého programu. Hlavním naším posláním je “Každý může hrát na harfu” (a na tu naši dokonce skoro všude). A když každý může hrát na harfu (ano!), tak to znamená, že vlastně může se snažit o cokoliv, na čem mu záleží a může v tom uspět!
Dovolím si tady zacitovat také jinou účastníci: Bylo to opravdu zajímavé. O “obyčejné české historii” – nejen o králích a knížatech – se nikde nemluví, pro mě to bylo nové. Moc jsem si užívala hudební ukázky všech žánrů !
Dějepis nebyl naši silnou stránkou
Jména, data, místa, směry tažení vojsk… To naplňuje jen nemnohé. Ale historie není jen o těch velkých hlavách, které na trůnu rozhodují za všechny ostatní. I oni byli lidé, jako každý jiný. A historie může mít hloubku osobních dějin se společenskými změnami na pozadí. A do takového vyprávění vtahujeme všechny, kteří Z(a)tracenou českou harfu navštíví.
Navíc – tento pohled jistě vyvolá reflexi na různá témata – jak osobní, tak pracovní, rodinné, společenské…
Harfa zazněla v několika rozmanitých žánrech!
Stává se nám, že harfu zatřídíme do šuplíku “klasika” a vůbec si nepředstavujeme, jak široké využití tento nástroj má. V Olomouci jsme klasikou sice začali (zazněl Pachelbelův kánon), ale naše uši potěšily i irské skladby, aranžmá současných popových písní a improvizace.
Nahlédli jsme pod pokličku výroby harfy dnes
Tomáš nám vysvětlil a ukázal na vlastních harfách, jak tento nástroj funguje. Dozvěděli jsme se, co to jsou háčky a jak je používat. Podle jeho slov ani technika hry se nezdála nikterak komplikovaná.
Mohli jsme si také osahat dřeviny, ze kterých tyto nástroje vznikají.
Nechyběl ani náhled na kalimbu – malý intuitivní nástroj, kterými se Tomáš zabýval dlouhé roky. Pokud někdo se harfy “bojí”, tyto kalimby jsou skvělé pro začátek hraní na hudební nástroj.
Šťastlivci si vychutnali první lekci hry na harfu
“Ochutnávky” hry na harfu jsou nedílnou součásti představení. Kdo si ji objedná, ten dostane možnost 15 minut se učit hrát, zkoumat, naciťovat. V Olomouci si tento prožitek dopřály 3 ženy. Bylo pěkné pozorovat, jak rozkvétají při prvním brnknutí.
Tom tvrdí, že i harfa je nástroj, na který může hrát každý. A na vlastním příkladu dospělého začátečníka bez výjimečného talentu ukazuje, že “co nemáte v nadání, doženete v nadšení”. Všichni, kteří chtějí vkročit na touto cestu, se mohou spolehnout na jeho pomoc v prvních krocích ♥
A kam pojedeme příště?
Nějaké místa máme rozjednané. Sledujte nás na fb stránce nebo přihlaste se pro náš Obšťastník Harmonie Zvuku – tam včas se dozvíte kde chystáme představení, muzikoterapeutickou relaxaci nebo kam jedeme na trhy.
Jinak to hodně záleží na Vás. Jestli Z(a)tracenou českou harfu byste chtěli zažít, můžete zorganizovat skupinu diváků a my milerádi dojedeme pro Vás. Ozvěte se nám přes kontaktní formulář nebo pište přímo na info@harmoniezvuku.cz.
Může se stát, že po přečtení tohoto článku hned začnete chtít hrát na nějaký nástroj. Harfu Vám kurýrem nepošleme, ale můžete vybrat jednou z našich kalimb (na webu tady najdete i videonávody a tabulatury, jak hrát konkrétní písničky).