Kalimba za pár let, aneb investiční dřevo?

Dřevo přece nejsou akcie, takže úroky z toho nebudou. Ale… Bude z toho něco lepšího – kalimby! A nejen ony…

Alternativní nadpis této zprávičky je “Blázen nebo snílek?” Snažit se o vlastní řezivo je někdy trošku bláznovství, ale když se zadaří a je po práci, je to jak sen…

To jsem zas jednou zatoužil, že bych chtěl “své dřevo”. To je takové, které ideálně potkám ještě jako strom, jsem u jeho sklizně podle správné fáze měsíce (viz kniha “Viděl jsem tě růst”, tzv. “měsíční dřevo”), nechám si jej nařezat na pile, pomalu přirozeně jej suším a až přijde jeho čas tak zpracovávám na znějící krásu pro Vás.

Mno a ta touha byla v mém nitru asi opravdu veliká, protože se během pár týdnů v téměř ve stejném čase objevila švestka, jabloň, ořešák a akát. A do toho mě už od minulého roku čekaly další kmeny na pilu – třešeň, dvě meruňky a jabloň. Jo a jako neplánovaný bonus, jsem k ořešáku dostal ještě malou hrušeň – děkuji!

 

Vyplatí se to? Těžko říct, je to velmi nákladné jak časově, tak na mé fyzické síly a v konečném důsledku jsou to relativně malé objemy dřeva, zvláště většina ovocných kmenů jsou velmi malých rozměrů.

Takže finančně asi ne.

Radostí?  Obrovskou! Když jsem na pile a vidím jak se “krájí” kmen a deska za deskou ukazuje svou nádhernou kresbu…
A když po letech, až dřevo uschne, ty desky hobluji a brousím a pak teprve opravdově ve vší parádě se ukazuje celá skrytá nádhera… aaach!

Vnitřní hodnotou? Neměřitelnou, ale cítitelnou. Nemám ambice, vyrábět pouze ze “svého” dřeva, to už by mě dvě ruce asi opravdu nestačily (už teď je to někdy za hranou…). Ale když si sem tam zpracuji nějaký strom/kmen a nástroj tak tvořím od “úplného” počátku. Je to jiné. Je to krásné. Děkuji za to.

A co mě letošní zimu ještě čeká? Druhá návštěva pily – ořešák a hrušeň. Sklidit ležící švestku u souseda, přibalit dvě meruňky a jabloň – třetí návštěva pily. A to jsem myslel, že bude poslední.  Ale… ještě jsem zapomněl přičíst pořádný akát, co jsme s otcem položili v únoru. Zatím na mě čeká v lese…

Comments are closed.