Kalimby nové generace!

A je to tady. Roky vývoje a usilovného nadšení nesou své ovoce. Dřevěné tělo kalimby je velmi důležité, protože zvuk nese a šíří do prostoru. Samotný zvuk je však tvořen vibrací lamely. A to co ve zvuku nemáte v počátku, to ani nemůžete dřevem zesilovat. A tak vývoj lamel je dlouholetým úsilím v cestě za co nejkrásnějším zvukem.

Mám rád mnohotvárnost. A tak neděláme kalimby pouze v různých tvarech, dřevinách a zdobeních, ale zároveň máme jednu z největších nabídek ladění. Pokud však chcete, aby tak malý nástroj zněl opravdu dobře v celém rozsahu (u nás standardně Es3/F3 – C6, ale může být ještě hlouběji i výše), tak si to vyžaduje své.

Kalimba může krásně zvonit, ale nemít sílu v basových tónech. Naproti tomu může mít silné basy, ale už nezazvoní ve výškách nebo je má bez dozvuku.

My jsme chtěli vše/ jak basy, tak výšky.

A proto máme různé lamely pro různé tóny (tak jako jsou např. u klavíru nebo kytary různé struny). Neříkám, že je to konečná podoba, neustálý vývoj nahoru je mou hnací silou v životě i tvorbě, které jsou jedním. Ale pro teď jsme opravdu spokojeni. K perfektnímu zvuku máme totiž navíc:

Lamely, které nezrezaví ani v rukách Vašeho dítěte.

Ony totiž kalimbové lamely rezavějí. A to nejen u dětí. Je to běžné a “musí” to tak být. Zvukově vhodný ocelový materiál je totiž poměrně silně rezavějící. Různými postupy jsme se tomu snažili předcházet a tak na poměry naše lamely rezavěli vcelku málo. V závislosti na potu, péči o nástroj a atmosférických podmínkách se u někoho objevila patina za nějaký měsíc, ale u většiny lidí po roku nebo vůbec. To nám ale také nestačilo…

A tak máme lamely s niklovaným povrchem. Ten zachová nejen špičkový zvuk, ale také vzhled.

I přesto svou kalimbu potěšíte, když jí po hraní utřete lamely suchým hadrem či papírem a nebudete ji vystavovat přílišné vlhkosti, je to přece jen hudební nástroj.

Ladění kalimb nové generace je stejné jako u jiných běžných nástrojů. Kromě toho, že z výroby ladíte s jinými nástroji, tak až bude kalimba po nějakém tom roku potřebovat doladit, můžete využít běžnou ladičku v chytrém telefonu.

A co dřevo?

V době psaní tohoto příspěvku máme širokou nabídku dřevin: třešeň, javor, jasan, jilm, akát a ořešák. Jedna krásnější než druhá.

Ty jsou opatřeny směsí přírodních olejů, vosků a pryskyřic, kterou stejně jako lamely stále vylepšujeme.

A třešnička na dortu? Že k tomu všemu u nás dostanete velkou vzácnost – kalimbu s laděnými alikvótami.

One Comment:

  1. Pingback: Kalimby nové generace - Harmonie Zvuku

Comments are closed