Návod hry na kalimbu – 5 písniček, které zná každý

Na trzích jsme často slýchávali otázku: “Jde zahrát písničku na kalimbu, když nepoznám ani notový zápis?” A s radosti jsme odpovídali: Ano, jde to. A hravě! Pomoci mohou být tablatury, anebo návody na youtube. Dnes začneme sérii článků s návody, které lze hrát na naše diatonické durové kalimby. Prohledala jsem youtube a vybrala na začátek 5 písniček, které zná asi každý a které hezky padnou do ucha. 

Než kliknete na odkaz, aby jste se přenesli do virtuální učebny hry na kalimbu, dovolím si dát pár rad, aby jste odtamtud rychle neprchli. 

Přehrajte si celou písničku než se pustíte do nauky

Přišlo mi vhodné přehrát si celou skladbu předem, aby si člověk osvojil její rytmus a navykl si, kdy melodie vzestupuje nebo jde dolů. Při poslechu všimnete si také, jak jsou značené lamely – na Vaši kalimbě lamely jsou světlé a tmavě šedé – na videu vystupují různé páry barev. Po shlédnutí potom snadněji naskočíte na plynule hrání.

Zpomalte si video

Já začínala s rychlosti 0,5. Není to žádná ostuda a aspoň jsem si mohla dát placáka, že něco jsem stihla zahrát. Tak se nestyďte, klikněte na ozubené kolečko (v pravém dolním rohu videa) a vyberte požadovanou rychlost přehrávání. 

Dejte si čas

Pravděpodobně hned Vám to nepůjde, ale s každým opakováním to bude lepší a lepší. Opakování je totiž matkou moudrosti. A schopnosti. Nenechte se odradit počátečními nezdary a brnkejte. 

Pochvalte se

Pochvalte se i za ten nejmenší úsek, který se Vám podaří zahrát. Pro některých to může být brnkačka, ale mnozí z nás (včetně mne) se trochu zapotí než čistě zahrají dva takty. Když se pochválíme i za ten nejmenší krůček, snadněji budeme podnikat kroky další!

Využívejte barvičky, které letí

Předem je vidět, které tóny se budou hrát. Padá jedna nebo druhá barva, tak si můžete s předstihem položit palec na lamelu, kterou zahrajete. Po chvíli se orientace stává snadnější, i díky těm barvám. Zkuste se na to zaměřit!

A tady jsou slíbené odkazy:

Judy Garland “Somewhere Over The Rainbow”

 
Coldplay “The Scientist”

 
Justin Timberlake “Five Hundred Miles”

 
The Beatles “Hey Jude”

 
Christina Perri “A Thousand Years”

Až se pustíte do nauky, dejte vědět jak Vám jde tady v komentáři, nebo klidně nám nahrajte video na fb stránky tady. Hodně zdaru!

Comments are closed.