Kalimba alikvótní

5,000.00

Výjimečná kalimba s nadpozemskou barvou zvuku.

Katalogové číslo: 007 Kategorie:

Popis

Alikvótní kalimba vypadá stejně jako jiná 17 tónová kalimba, ale svým zněním se zcela odlišuje.
Barva jejího zvuku působí vznešeným, až nadpozemským dojmem.  Je to dáno tím, že má vyladěné alikvóty do harmonické hudební řady (alikvóty běžné kalimby nejsou v hudebních intervalech).

Díky tomu je to ideální nástroj pro terapeuty, muzikanty, ale také začátečníky, kteří se zamilovali do jejího zvuku. Terapeut ocení výjimečnou barvu, která pozvedá ducha. Muzikanty osloví nádhernou harmonií např. se strunnými nástroji (díky laděným alikvótám jsou souzvuky o úroveň výše než u jiné kalimby). A začátečník je nadšený z technicky jednoduchého nástroje jako je kalimba, ale přitom se zněním připomínající harfu.

Speciální tvar lamel, kterým se ladí alikvóty, navíc přidává kalimbě větší citlivost. Lamely jsou nezvyklé měkké a jemný dotek ihned rozezpívá celý nástroj.

==========
Následuje obecný popis 17t diatonické kalimby, který platí i na tuto alikvótní kalimbu
Více tónů = více hudby. Velká kalimba s rozsahem dvě a půl oktávy a tedy s největšími možnostmi při tvorbě melodií a harmonií.

Diatonická kalimba má podstatně plnější možnosti hry než pentatonika. Obsahuje všech 7 tónů stupnice (tj. vč. dvou půltónů) a tudíž na ni můžete zahrát jakoukoliv běžnou skladbu včetně akordických doprovodů. Zároveň se však hodí pro volné improvizace – podívejte se na tipy a triky.

17 tónová kalimba má také barevné odlišení lamel pro hraní podle tablatury. Ty můžete zakoupit na stránkách Kalimba magic. Díky nim může hrát skladby ze zápisu i ten kdo neumí číst běžné noty – v takovém případě doporučuji prvně zakoupit pdf Easy Alto, kde jsou i rady pro začínající. 

Tato kalimba tedy není pouze pro zkušené hráče. Po trošce cviku zvládne hraní jednodušších skladeb nebo volnou improvizaci i začátečník.

Stupnice: F

Rozměry: 15,5 x 17,5 cm

Tipy a triky

Ten kdo se obává půl tónů, které spolu neladí, ale přitom by rád širší možnosti a bohatší melodie diatonické kalimby může při hraní použít jednoduchý trik.

Půltóny jsou ve stupnici vedle sebe, což u kalimbového uspořádání pravá/levá znamená naproti sobě (ve stejné vzdálenosti od středu). Jinými slovy nehrajte spolu dva tóny, které mají téměř stejnou délku lamel. Samozřejmě je můžete hrát za sebou, což právě přináší bohatší melodie diatonické kalimby.

Druhý trik je pak na hraní akordů. V případě diatonických kalimb naší výroby jsou tóny tvořící akord umístěny vždy vedle sebe. To znamená, že stačí jakoby sklouznout nehtem palce přes 3 tóny najednou a vždy zahrajete nádherný souzvuk.

Ukázka

Video připravujeme, prozatím si můžete poslechnout zvukový záznam z rozhovoru v radiu Bohemia zde.

Comments are closed