Starý a Nový rok

Dny přelomu roku 2016/17 jsme prožívali velmi silně a krásně, stejně tak jako Slavnostní dny předtím. Věřím, že naše prožití Vás mohou obohatit a tak se s nimi chci podělit.

Někteří z Vás možná zvažují smysluplnost ročního přelomu, který je v podstatě pouze účetní. Ano, z části máte pravdu 1.1. je opravdu jen nový účetní rok a s pohyby a koloběhy světa to nemá moc společného. A tak někteří raději slaví Slunovrat pár dní předtím a “silvestrovské řádění” raději nějak přejdou.

Jenže v této době žijeme, tak jak žijeme a i ten pouhý účetní/materiální začátek roku nás většinou silně ovlivňuje ať už chceme nebo nechceme. A tak se mi zdá, že než jej “přetrpět” bude lepší mu dát opravdu Nový význam. Tedy ne tak zcela nový, svým prožíváním jsem čerpal z tisíce let starých tradic. Ale z celého srdce si přeji, aby se pro nás znovu staly Novými. Aby to často potemnělé silvestrovské burácení bylo vyváženo tichým díkem za vše co jsme mohli ve starém roce přijat.

Chci s Vámi sdílet sílu z dokončení starého, ze zažehnutí Plamene Díků a také ze započetí nového.

Dokončení starého

Já jsem silvestrovské odpoledne strávil úklidem v dílně. Ale ne jen tak ledajakým. Bylo to “dokončení” a vyčištění od starého a tedy příprava, takové vytvoření prostoru, pro nové. Vysál jsem spoustu prachu a hoblin, a začal třídit všechno dřevo, čistit stroje a nástroje a jiné. Ano, práce je to na několik dní, takže jsem ji logicky nestihl za odpoledne, ale to mne v tu chvíli netrápilo. Šlo přece o prožívání skutečnosti, ne o “stihnutí práce včas” (toho si přes rok zbytečně nakládám až až…). Ani netušíte, jaké přílivy sil a jak krásné duchovní prožívání jsem u vysávání těch hromad prachu zažíval 🙂 Staré jsem dával pryč a doslova jsem cítil jak dělám místo pro Nové.

Přelom

A pak přišel večer trávený po boku mé ženy. Ano, chlebíčky a zákusky jsme také měly 🙂 ale hlavně… Hlavně jsme se společně ohlédli za starým rokem. Za tím jak jsme jej žili, co se povedlo a co ne. I z pohledu pozemského, nezapomínejme totiž že naše duchovní prožívání vychází z každodenních “pozemskostí”, ale také z pohledu duchovního. Jací jsme byli, jací jsme a jací chceme být. V tomto pak pokračujeme i v Novém roce, ale více se zaměřením na to Nové, které vítáme s otevřenou náručí.

Začátek Nového

V první chvíli Nového roku jsme pak zažehli Plamen Díků, který se další silvestr bude snad i díky Vám šířit po celé Zemi.

A první den Nového roku? Ten jsme přirozeně strávili něčím novým. Začal jsem re-novací 🙂 kusu nábytku, a pak jsem vytvořil březové srdce pro jednu velmi vzácnou dušičku. Myšlenka na toto tvoření přišla až v “zápalu Nového”.

Další dny prožívám obdobně. K ideálům máme daleko, a tak se přiznám, že ještě dokončuji spoustu starého, ale vždy se to snažím dělat ne se záměrem, “aby to bylo konečně hotové”, ale aby to mohlo udělat prostor pro Nové. Jak jinak totiž to Nové můžeme přijmout?

Dokončení starého a příprava pro nové, ohlédnutí se – “zúčtování” starého roku, plamen díků a tvoření nového.
Ze všeho toho jsem měl chvílemi tak velké přílivy síly, že jsem se musel až zklidňovat a zastavovat 🙂 Tyto dny jsme prožili opravdu krásně, mnoho jsme načerpali a snad Vám těmito slovy něco z toho Nového zase smíme dát dál.

Comments are closed.