Ohlédnutí za Křtem harf

Tomáš hraje na harfu. Tomáš si vyrobil harfu. Tomáš vyrobí harfu i pro Vás jestli chcete. Koukněte, jak jsme slavili Křest harf, kde jsme prvním harfám požehnali a pustili je do světa. Byl to předěl v historii Harmonii Zvuku, který si ještě dlouho budeme hýčkat ve vzpomínkách.

Ladění a začátek

Než vypuklo celé dění, bylo hodně práce.

Za přípravu bezpečného přístavu a láskyplné zastřešení prostoru děkujeme Ditě Novotné, která spoluvede spolek Zeměznás. Díky jejich ochotě jsme mohli spočinout ve Vyškově, kousek od našeho bydliště. To právě ona svým úsměvem ladila příchozí, kdy my jsme ladili sebe a nástroje, aby všechno probíhalo v nejlepším pořádku.


Nástroje nula

Součásti Křtu harf byl příběh Harmonie Zvuku. Nesměly chybět nástroje nula, které se prolínaly vícekrát, při dalších a dalších etapách rozvoje firmy.

Než se Tomáš dopracoval k harfám, trvalo pěknou řádku let jak rostl a vyvíjel další nástroje. Během studia muzikoterapii začal se zajímat o teorii hudby. A aby u teorii nezůstalo, vyzkoušel ji na trubkách. Postupně začaly vznikat nové a nové zvonkohry s posláním (tady, tady, tady a tady).

Jednou jsem si přála, aby mi vyrobil kalimbu (co to je, kde ji koupíte), pro kterou jsem se nadchla na jedné akci. Mlžil, že neví jak na to. Ale k Vánocům jsem dostala průkopnický kus. Zdobený gravírováním lilii, snad to vidíte na fotce.

Jak ubíhaly léta a nástroje se zlepšovaly, přišel dárek v podobě kurzu výroby harfy. A to nastartovalo novou éru našeho příběhu. Na obrázku vidíte harfulienku, která je tak akorát pro naši princeznu. Naprosto nechápeme, jak Tom vydržel na ní hrát asi 1,5 roku 😀


Hang, harimba, tabla – Ladislav Šiška

Než měl Tom na kontě desítky kalimb, hrával na Hang. A že je to nástroj s osobitým laděním, vymyslel si k němu další nástroj, aby spolu ladil. Harimba sice našeho hosta dost překvapila (viděl ji poprvé v životě). Nicméně hudebního doprovodu se Ladislav zhostil přímo mistrovsky! A předtím ještě nám parádně zahrál na tabla. Díky, ElShish!

Ladislav Šiška – webové stránky


Píšťaly a dlouholetá podpora – Marek Gonda

Na takhle velkolepé akci nemohl chybět náš dlouholetý přítel a podporovatel, Marek Gonda. Už roky dohlíží na rozvoj naších nástrojů a fandí nám jako málo kdo. Pro doplnění instrumentáře fléten si jednou přál obdobně laděnou kalimbu. Slovo dalo slovo a od té doby pravidelně zásobujeme Marka kalimbami, jemu na míru. Díky a ať se daří!

Marek Gonda – webové stránky


Ladění duše a ženské působení s našimi kalimbami – Petra Adámková

Svoji přítomností nás poctila také Petra Adámková, žena země. Vlastní několik naších kalimb, které jsou slyšet v její  písních (na tomto cd je nástroj od nás dokonce na přebalu, to ale uvidíte jen když pořídíte fysický disk). Je to naše věrná fanýnka, která úspěšně spojuje naše kalimby s členy své rodiny a kamarádů. Díky tomu třeba uklidňují dětičky ve školce. Na Křtu nás zahrála, zazpívala a pokřtila harfy. Děkujeme!

Petra Adámková – stránky Žena země


Koncert harf – Jana Janků a Romana Buaiscia

Pro tento den nebylo snadné sehnat harfistky! Několik jich nám odmítlo kvůli zkouškám nebo koncertům. Měli jsme ale štěstí, že chtěly přijet dvě, které možná jsou nejvíc povolané pro tento náš typ harf.

Jana Magdalena Janků hraje na historické nástroje a v rámci Křtu nám předvedla i dobovou píseň potulných harfeníků.

Romana Buaiscia je harfová “sestřička” Tomáše a bylo nádherné pozorovat, jak jim to spolu hraje. Je to milovnice harfy a má velký cit pro hru.

Jana Magdalena Janků – webové stránky

Romana Buaiscia – kanál na YouTube


Rodinné působení

Křest harf byl nejen akci pro veřejnost, ale byl i naši rodinnou oslavou. Na scéně vystupoval nejen Tomáš jako hlavní aktér celého dění, ale i moje maličkost měla své slovo a naše dcerka Jasmínka také chtěla vystoupit.


Volné zkoušení na závěr Křtu

Až dohrál náš příběh, nechali jsme divákům prostor, aby vyzkoušeli, zda nechtějí začít ten svůj. Bylo krásné pozorovat, jak lidé sedí a brnkají na struny. Jak se přitom usmívají a jsou rádi, že tvoří krásu. A někteří si tu harfu opravdu dopřáli.

Jestli i Vy chcete zažit, jaké to je hrát na harfu, ozvete se nám a dojeďte na návštěvu. Tom Vám milerád poskytne ochutnávku hry na harfu. Je to nezávazné setkání. Jestli o harfě přemýšlíte, tato “lekce” Vám udělá jasno, co pro hru potřebujete a jestli chcete harfu přímo od nás.


Video ohlédnutí

Pokud byste se chtěli naladit na atmosféru ještě víc, podívejte se na video, které natočil Tomáš. Uslyšíte tam nejen jeho povídání, ale i několik ukázek toho, co se na harfu dá hrát (a že je to pestré!).

Děkuji za pozornost a přeji naladěné dny,
Justyna

Comments are closed.