Ladění, naladění, nálada…

Každý hudebník ví, jak je důležité mít naladěný nástroj. Nejen na koncert, ale i na zkoušku. Je to tak zásadní i když “jen” muzicírujeme doma? Co máme dělat, pokud nám něco neladí? A co s tím vším má společného nálada? Toto vše probereme v dalších řádcích. Čtěte dál 🙂

O čem vlastně je ladění?

Ladění je o vzájemných vztazích jednotlivých tónů. Proporce mezi nimi určují, jak celá stupnice bude působit na posluchače a napovídají, jaký druh hudby je pro ně nejpřirozenější.

A tak známe velké množství různorodých stupnic. V současné evropské hudbě kralují diatonické durové a mollové stupnice. Historicky ale i ony měly vícero variant a tak stará hudba může působit na naše uši poněkud neobvykle. 

Hudební škály východních krajin používají často pentatoniky (stupnice o pěti tónech) nebo heksatoniky (stupnice o šesti tónech). Je to až překvapivě jak jinak zní ta či ona stupnice – jednoduše přehrána popořadě. Nese v sobě určité ladění a tak může tytéž záchvěvy vyvolávat i v nás. 

Společná harmonie je důležitá

Když neladí jeden tón a budete hrát jenom jej, tak nějakým způsobem zůstává naladěný. Jakmile ale vejde v interakce s ostatními, začne “skřípat” a vy máte jasno, že “něco neladí”. Pro společné hraní je zásadní, aby všechny tóny či/a nástroje byly stejně naladěné.

Jestli hrajete na nějaký nástroj a zda se Vám, že není to čisté, zkontrolujte ladění. Jestli hrajete zrovna na kalimbu, nesu detailní návod v Tomovém podání jak ji naladit. Pochopíte, na co dávat pozor, co k ladění potřebujete a naučíte se celý proces.

<iframe width=”560″ height=”315″ src=”https://www.youtube.com/embed/q-pk5hjfOmk?si=6_CzMiH2w6BFyjlm” title=”YouTube video player” frameborder=”0″ allow=”accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture; web-share” allowfullscreen></iframe>

Na co “platí” ladění?

Už tak nějak tušíte, že ladění má vícero vrstev. Začínáme tím, že naladěný musí být nástroj, na který se hodláte hrát. Všechny tóny vůči sobě musí souznít, aby Vaše hudba byla libá.

Další úrovní je když chcete hrát s dalšími lidmi. Pohlídejte, aby jednotlivé nástroje se vzájemně doplňovaly a…

…Také lidi. Hudba je o souzvuku, vibracích, plynutí. Je důležité, aby muzikantí, kteří chtějí spolu tvořit měli “společnou notu”. Tehdy vytváří svůj malý hudební svět a ten v kráse obohacují svým nadšením a radosti. Je to tehdy nádhera!

Nicméně, nejen mezi lidmi je důležité ladění, ale i každý jeden z nás má pečovat o svoji náladu. Každý den. Aby mohl zářit a rozvíjet své dary. Já vím, občas je to těžké a okolností zdaleka neideální. Hledejte své cesty, jak svoje srdce vyladit a hrát čistě v symfonii Stvoření. Bude nám ctí, když jedním ze způsobů, jaké vyberete bude hra na hudební nástroj od Harmonie Zvuku. Od mnoha zákazníků víme, že naše kalimby, zvonkohry a harfy dokáží zvedat náladu. Možná je to i cesta pro Vás

Jak jsou naladěné nástroje od Harmonie Zvuku?

Dobře. Přesně. Pevně.

A tím bychom mohli skončit 😉 

Zvonkohry

Leta praxe je znát ve vzhledu a čistotě zvuku našich zvonkoher. Dostáváte od nás nástroj, který je naladěn. A to dle čínské pentatoniky pěti prvků nebo dle symboliky konkrétního tématu (každá naše zvonkohra nese určité poselství, od něhož se vyvíjí výběr tónů a dalších části zvonkohry). 

Pokud nějakým hrubým zacházením nezměníte tvar trubky či délku šňůr, zvonky by měly hrát stejně čistě roky. Aby jste je rozladili, musíte se fakt posnažit.

Kalimby

S kalimbami je to o vous snadnější, ale i tady se můžeme pochlubit nadstandardní pevnosti ladění. Ono totiž pokud používáte věci s citem, tak vydrží mnohem déle (ty naše většinou v řadě měsíců až let).

Aby kalimba hrála čistě co nejdelší dobu je potřeba, aby jste používali ohnutý palec. Ten totiž lépe trefuje na konečky lamel a tím pádem míň je brzdí. Zvuk je potom delší a čistější.

Jo, a brnkejte! V žádném případě nemačkejte lamely plochou palce dolů – to byste postupně si je vytlačovali z určených míst.

Kdyby přece jenom s Vaši kalimbou se něco stalo a zdálo by se Vám, že neladí, pro zopakování Vás odkážu na video, kde Tom vysvětluje, jak naladit kalimbu. Jakoukoliv.

Kdyby jste náhodou ještě kalimbu neměli, tady si můžete přečíst o tom, jak vybrat to své ladění kalimby

Harfy

Strunné nástroje všeobecně potřebují více ladící péči. Nicméně i v tomto pozorujeme, že se Tomovi podařilo navrhnout a vytvořit harfy, které dobře drží ladění. Pokud harfa pobývá v jedné místností nebo je přenášená v obalu mezi místností s podobnou vlhkosti, budete potřebovat doladit jen několik málo strun. Je to dáno specifikou materiálů a patří to k jakýmsi bezpečnostním postupům, které budete muset dodržet, u jakéhokoliv výrobci harf – nástroj potřebuje pozvolnou aklimatizaci při výkyvech vlhkosti. 

Jestli byste chtěli vyzkoušet naše harfy, ozvěte se. Cesta k nám je dosti otevřená a rádi poskytneme prostor a rady pro nové harfové nadšence 😀

Lidé držte ladění!

Tak jsme si ve zkratce řekli asi vše důležité. Pokud Vás přece jen zajímá nějaký detail, ptejte se

Mějte naladěné nástroje při hraní, aby jste vytvářeli harmonii v sobě a okolo Vás. Ale hlavně… se bděle starejte o naladění vlastního nitra. To jediné si odnesete na druhou stranu. Tak radostně vpřed – ať tvoříme novou společnost!

Comments are closed.